iq business

cs | en

Aktuálně

 • linkedin-in-icon-logo-2E34704F04-seeklogo.com Sledujte nás na LinkedIn a neuteče vám žádná nová akce DMC nebo TWI Institute Central Europe.
 • Toyota Daily Management 29. 5. - unikátní seminář pořádáme s Reiko Kano, expertkou na Toyota Production System, spolupracovnicí legend leanu jako Taiichi Ohno nebo Shigeo Shingo. Nenechte si ujít příležitost získat přímou zkušenost z Toyoty.
 • V naší nabídce otevřených školení stále přibývají nová témata - podívejte se zde.
 • Přijeďte v červnu do švédského Malmö na tradiční evropský TWI & Kata Summit. Zavolejte si o kód na 20% slevu z registračního poplatku. 
 • V listopadu chystáme 2 velké konference s tématy, která firmy v ČR a SR aktuálně řeší. 18. 11. v Bratislavě nebo 20. 11. v Praze budou dny plné sdílení zkušeností a inspirace. Podrobnosti připravujeme.
 • Od února začíná nový ročník TWI & Kata akademie, tentokrát rozšířený o nové moduly TWI Job Safety a Standardized Work. Základní verze TWI akademie bude probíhat od 19. 2. také na Slovensku.
 • Ve dnech 21. - 22. 11. 2017 jsme zorganizovali úspěšnou TWI & Kata Conference v pražském hotelu Aquapalace a za přítomnosti jednoho z nejlepších amerických Kata koučů, Brandona Browna, jsme pokřtili český překlad knihy Toyota Kata. Videorozhovory s prezentujícími a účastníky najdete na management.tv: ZDE.
 • 3. 11. 2016 jsme oficiálně pokřtili český překlad knihy Toyota Talent s jejím spoluautorem Davidem Meierem. Tisková zpráva ZDE. Videorozhovor s Davidem Meierem ZDE.
 • esfVzdělávání s dotacemi - našim klientům nabízíme pomoc s přípravou vzdělávacího plánu, zpracováním žádosti a řízení projektu. 

Více aktualit

Hledat

Úvod Aktuálně Neplýtvejte penězi. Zeptejte se zaměstnanců, co chtějí!

Neplýtvejte penězi. Zeptejte se zaměstnanců, co chtějí!

 Profi HR, březen 2016, autor: Jiřina Ledvinová

 Pojem benefit se stal součástí našeho profesionálního jazyka. Co však znamená? Osobně považuji za benefit vše, co zaměstnavatel poskytuje svému zaměstnanci nad rámec základní (tarifní nebo smluvní) mzdy, zákonných příplatků nebo mzdy související s výkonem zaměstnance (prémie, odměny).

 Hlavním účelem benefitů je spokojenost zaměstnanců a tím i jejich stabilizace, což je v současné době velký problém. Fluktuace je v mnoha oborech velmi vysoká a náklady na neustálé zaškolování nových zaměstnanců bolestivé. Proto přistupují mnohé firmy k výběru benefitů velmi zodpovědně. Volbou benefitů však proces nekončí, velký význam hraje také interní komunikace – často si totiž zaměstnanci ani neuvědomují, že něco benefit vůbec je, nebo naopak vůbec nevědí, jaké benefity mohou získat. Jedna společnost vypsala soutěž, ve které ten, kdo vypsal všechny benefity, vyhrál zahraniční zájezd. Cenu však nikdo nevyhrál.

 

Ještě benefit nebo „jenom“ standard?

 

 Některé benefity již považuje český zaměstnanec za věc naprosto běžnou a ty tak do určité míry ztrácejí svoji motivační funkci. Ať je to 5 týdnů dovolené (některé společnosti dávají dovolenou navíc při nepřetržitém provozu), stravenky nebo příspěvek na stravování v závodní jídelně. Málokdo si však uvědomí, že i přítomnost závodní jídelny a kantýny je nadstandard, dokonce ani zaměstnavatelé někdy netuší, že mít závodní jídelnu není jejich povinnost. Mnoho společností také přispívá zaměstnancům na cestu do práce nebo zajišťuje dopravu, a to buď zdarma, nebo za zlevněné jízdné. Jako samozřejmost také vnímají zaměstnanci zajištění možnost parkování soukromých vozidel a přístřešky pro kola.

 Finanční benefity

 Velice častým benefitem jsou nadstandardní příplatky, ať už jsou to příplatky vyšší, než jsou dané zákonem (za přesčas, práci v noci, o víkendu a ve svátek či odměna za pracovní pohotovost), nebo příplatky, které v zákoníku práce vůbec nejsou, např. jako příplatek za odpolední směnu a nepřetržitý provoz. Setkala jsem se ale již i s poměrně absurdními příplatky seřizovačům za dobu, kdy seřizují, či svářečům za dobu, kdy svářejí.

 Mnoho zaměstnavatelů poskytuje zaměstnancům tzv. 13., popř. 14. mzdu (příspěvek na dovolenou a na Vánoce), které nicméně nesouvisí s výkonem zaměstnance a mnohdy ani společnosti jako celku, a poměrně častým benefitem je zkrácení pracovní doby při jednosměnném a dvousměnném provozu na 7,5 hodiny při měsíční mzdě. Ani sami zaměstnavatelé si často neuvědomují plnou cenu tohoto benefitu. Při jednosměnném provozu dávají zaměstnancům zaplacenou půlhodinu denně, to znamená za 15 dní 1 celý den, ročně pak je to 17 dní, u dvousměnného provozu je to 8,5 dne.

 Zaměstnavatelé také platí delší dobu při překážkách v práci na straně zaměstnance jako je narození dítěte, svatba, pohřeb apod. Již méně jich zavedlo volné dny pro matky s dětmi.

 Alternativní úvazky a home office

 Firmy se jich obávají, pro zaměstnance se ale mohou stát tím lákadlem, které ve volbě zaměstnavatele sehraje rozhodující roli. Řeč je o alternativních úvazcích. Přitom zdaleka nepřinášejí extrémně vysoké dodatečné náklady, jak se firmy domnívají. Může to být nastavení pružné pracovní doby, kdy má zaměstnanec povinnost být přítomen na pracovišti určitý počet hodin denně, příchod a odchod z práce si upravuje podle svých potřeb, či zkrácené úvazky, díky kterým například zaměstnavatelé dokáží například lépe optimalizovat produkci sezonním výkyvům navzdory.

 Moderním benefitem je také home office pro vybrané zaměstnance, v Čechách ale ještě méně častý než částečné úvazky. V západoevropských zemích přitom takto pracuje zhruba deset až dvacet procent zaměstnanců, v severských zemích Evropy dokonce až třicet pět procent (Havel, Holásek & Partners s.r.o).

Zaměstnanci oceňují úsporu času i nákladů na každodenní dojíždění do práce, práci z domova považují za benefit, který jim zaměstnavatel poskytuje a kterého si váží. Předpokladem ovšem je, aby měl zaměstnanec dobrou pracovní morálku a disciplínu - pracovní dobu si sice může přizpůsobovat, nicméně zároveň je třeba dodržovat termíny.  Proto tento typ úvazku nebývá vhodný pro čerstvé absolventy, kteří teprve pracovní návyky potřebují získat.

Vedle režimu home office a flexibilní pracovní doby vítají rodiče malých dětí možnost firemní školky, kterou však v současné době poskytuje jen několik společností. Otázkou je, zda dojde k jejich rozšíření. Dodržet pravidla, která jsou pro zřizování školek předepsaná, není jednoduché, proto tento benefit budou poskytovat spíše velké společnosti nebo společnosti s vysokým ziskem.[ Dog friendly společnosti pak umožňují svým zaměstnancům brát do práce své zvířecí miláčky, o přestávce je pak vyvenčit.

Osobní rozvoj zaměstnanců jako benefit

Mnoho společností pořádá pro zaměstnance firemní akce, ať už to jsou vánoční večírky nebo různé sportovní akce. Oblíbené jsou také permanentky do sportovních areálů či na relaxační služby. Jako benefit vnímám i možnost zaměstnance sám si určit, kterým směrem se chci rozvíjet a jaká školení chci absolvovat či jednorázový příspěvek na zvýšení kvalifikace.

Za benefit lze považovat i způsob, jak firmy reagují i na významné okamžiky osobních životů svých zaměstnanců. Tyto benefity jsou většinou sjednávány v kolektivní smlouvě. Jedná se o odměny při životním nebo pracovním výročí, při svatbě, narození dítěte, úmrtí v rodině. Jako velice užitečnou považuji odměnu při odchodu do důchodu při dosažení důchodového věku.

Spektrum benefitů je velmi široké. U našich klientů se setkávám například s následujícími:

 • Zvýhodněné nákupy: výhodný telefonní tarif pro celou rodinu, prodej vyřazených služebních aut, PC a telefonů, zvýhodněné ceny při nákupu výrobků koncernu a akcií společnosti.
 • Pojištění, bezúročné půjčky v tíživých životních situacích, odměna za pravidelné bezplatné dárcovství krve
 • Zdraví zaměstnanců. Problém s nemocností se snaží společnosti řešit různě. Některé dávají odměnu za 100% docházku, jiné poskytují zaměstnancům tzv. sick days, setkala jsem se se společností, která zaměstnancům poskytuje příspěvek při dlouhodobé nemoci. Jako prevenci pak volí rozdávání vitamínů nebo proplacení očkování proti chřipce, výjimečně se poskytuje nadstandardní lékařská péče.
 • Benefity spojené s postavením zaměstnance, např. služební automobil, notebook, služební telefon a další
Znáte preference svých lidí?

Pokud zaměstnancům poskytujete benefity, je nezbytné, aby si uvědomili, že jim dáváte něco navíc. Důležitá je proto interní komunikace: připomínejte zaměstnancům, jaké benefity jim dáváte. Vhodné je také občas udělat inventuru a zeptat se zaměstnanců, které benefity jsou pro ně důležité. Možná tak zjistíte, že vaše nabídka neodpovídá jejich potřebám a představám.

Skladbu benefitů pomáhá optimalizovat také administrace pomocí tzv. cafeterie. V rámci cafeterie si zaměstnanci v rámci stanoveného rozpočtu vybírají z dostupné nabídky pouze ty benefity, které pro ně mají nejvyšší hodnotu. Hlavní výhodou oproti plošně poskytovaným benefitům je tedy svobodná možnost volby podle osobních preferencí každého zaměstnance, a proto výrazně vyšší efektivita vynaložených nákladů z pohledu zaměstnavatele.

Skladba benefitů se liší podle typu společnosti (výrobní, služby, vývoj), podle postavení zaměstnance v hierarchii, ale také podle lokality. Ve výrobních společnostech převažují benefity pro dělníky, které se v čase příliš nemění, i když v některých nově postavených halách již není ani závodní jídelna, ani kantýna, které až donedávna byly považovány za standard.  Pro profesionály a manažery vymýšlejí společnosti stále nové benefity(home office, dog friendly, příspěvek při dlouhodobé nemoci), které se stávají jedním z důležitých motivačních faktorů při rozhodování o přijetí nebo odmítnutí nabídky zaměstnání. Stále častěji se setkáváme s cafeterií, kdy si zaměstnanec sám volí benefity z nabídky podle svých preferencí, čímž se optimalizuje jejich účinek – spokojenost zaměstnanců a jejich stabilizace. Nejdůležitější však při výběru benefitů zůstává komunikace se zaměstnanci a informace o tom, co skutečně chtějí.